Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 6 stycznia 1999 r.
III CKN 110/98
Od orzeczenia sądu drugiej instancji oddalającego apelację od postanowienia wstępnego wydanego w sprawie o podział majątku dorobkowego przysługuje kasacja.
NEGOCJATOR + ADWOKAT
Rola adwokata - to zazwyczaj zwrócenie uwagi na wszelkie niuanse i ryzyko prawne, sporządzenie i zatwierdzenie od strony prawnej treści dokumentów, czy też reprezentowanie klienta w postępowaniach sądowych.
Zadanie negocjatora jest inne. Profesjonalny negocjator ma za zadanie osiągnąć jak najkorzystniejsze porozumienie w imieniu swojego klienta. Częstym zadaniem jest poprowadzenie rozmów między stronami w taki sposób, aby uniknąć zazwyczaj kosztownych i długotrwałych procesów sądowych.
Negocjator przystępując do pertraktacji musi określić strategiczne granice porozumienia, które z jednej strony są opłacalne dla klienta, a z drugiej strony możliwe do przyjęcia dla strony przeciwnej. Często określenie tych granic jest procesem żmudnym i skomplikowanym, wymagającym interdyscyplinarnej wiedzy.
Profesjonalny negocjator działa we współpracy z kancelarią prawną (adwokatem. radcą prawnym) wyspecjalizowaną w przedmiocie negocjacji
DLACZEGO – NIE MEDIATOR?
Mediacja to próba wypracowania kompromisu.
W sprawach rozwodowych mediatora, może przydzielić Sąd. Mediator popiera kompromis i dąży do jak najszybszego zawarcia ugody.
Nie jest ukierunkowany na żadną ze stron.
Mediator nie podejmuje za strony żadnych decyzji.
Podsumowując - mediator może być dobrym rozwiązaniem, ale dla tych (niestety nielicznych) par, które są w stanie przeprowadzić podział majątku - w zgodzie i "po równo", w zasadzie z gotową wizją podziału.
W praktyce podział majątku prawie nigdy nie odbywa się bez kłótni, sprzeczek, a nawet zastraszania.
Co przeżywa strona słabsza w konflikcie lepiej nie opisywać.
Wynajęcie negocjatora chroni przed nadmiernym stresem, zapobiega eskalacji konfliktu i chroni przed szkodami, jakie powstają w wyniku konfliktu.
RÓŻNICA MIĘDZY NEGOCJATOREM A MEDIATOREM
W przeciwieństwie do mediatora celem negocjatora nie jest kompromis na zasadach równego podziału. Jego cel to uzyskanie podziału majątku maksymalnie korzystnego
dla Zleceniodawcy.
PRAWO
PRAWO – POZEW O ROZWÓD
PRAWO – ART. KODEKSOWE
PRAWO – ORZECZNICTWO SN
SEPARACJA
PRAWO – INNE
More
ZADBAJ O PRZYSZŁOŚĆ SWOJĄ I DZIECKA
SIEDMIOLETNI PROCES O PODZIAŁ MAJĄTKU – DROGĄ DO ZAPAŚCI FINANSOWEJ
ROZWODY W POLSCE
ZŁOTA ZASADA NEGOCJACJI
*** *** ***
Nie negocjować samemu we własnej sprawie rozwodowej
*** *** ***
Emocje osoby osobiście zaangażowanej w projekt odbierają zdolność racjonalnej analizy sytuacji często nawet w 40 procentach!
Osobiste negocjowanie spraw rozwodowych bywa szczególnie napięciotwórcze, rozmowy często wymykają się kontroli, przyjmując destrukcyjny obrót.
Profesjonalny negocjator ma większą zdolność oddziaływania na drugą stronę i na realizację określonych taktyk, bywa lepszym „aktorem”.
Z pomocą negocjatora można negocjować nie tylko gdy strony nie pałają do siebie przyjaznymi uczuciami, ale także i wtedy, gdy łączą nas z drugą stroną… bardzo dobre stosunki – tak dobre, że uniemożliwiłyby nam osobiście racjonalną obronę naszych interesów.
Z wywiadu ze słynnym negocjatorem Benem Lopezem, autorem książki "Negocjator":
Pamięta pan najtrudniejsze negocjacje, w jakich pan brał udział?
- To były te z moją byłą żoną...